Deze column is geschreven door dr. Jacqueline Cramer, ter gelegenheid van de officiële lancering van Plado op 8 juni 2010. Mevrouw Cramer was de vorige minister van VROM.
Duurzame ontwikkeling is een blijvende trend. Wie als ondernemer niet op deze trend inspeelt, krijgt het moeilijk in de toekomst. Waarom zeg ik dit zo stellig? Het antwoord is simpel: we zullen op deze planeet met steeds meer mensen wonen die het materieel allemaal beter willen krijgen. Een stijgende wereldbevolking en toenemende welvaart leiden – als we niets doen- tot steeds meer gebruik van grondstoffen en energie en dito milieuvervuiling. Om ervoor te zorgen dat de planeet Aarde ook voor volgende generaties nog leefbaar blijft, is het nodig om actie te ondernemen. Dat wil zeggen: duurzamer produceren en consumeren.
Bedrijven kunnen eco-effectiever produceren met minder gebruik van grondstoffen en toepassing van hernieuwbare energie, zoals zonne-, wind-, bodem- en getijde energie. Door niet vernieuwbare grondstoffen in de economische kringloop te houden kunnen we uitputting van schaarse grondstoffen vermijden. Daarnaast moeten we vernieuwbare grondstoffen, zoals agrarische producten, dusdanig verbouwen dat erosie van de bodem wordt vermeden en de biodiversiteit in stand blijft. Overstappen op een ander energiesysteem – van fossiel naar duurzaam – is cruciaal. Hiermee maken we ons minder afhankelijk van de import van grondstoffen, veroorzaken we veel minder vervuiling, kunnen we locaal energie produceren en groene banen creëren.
Om naar zo’n duurzame economie toe te groeien, heb je kennis nodig vanuit allerlei disciplines. Bijvoorbeeld techniek, natuurwetenschappen, economie, sociologie, bestuurskunde, ICT en organisatiekunde. Studenten zijn de uitvoerders en bestuurders van de toekomst. Al deze mensen zullen in hun werk te maken krijgen met aspecten van duurzame ontwikkeling. Daarom is het zo belangrijk dat dit thema breed verankerd wordt in het hoger onderwijs. Het moet eigenlijk vanzelfsprekend zijn om hieraan vanuit de specifieke opleiding aandacht te besteden. Het gaat niet alleen om kennisontwikkeling, maar ook om het vermarkten van die kennis. Duurzame innovaties in de markt zetten en weten te verkopen, is van essentieel belang. Want op die manier wordt duidelijk dat duurzame ontwikkeling niet alleen in het belang is van het milieu, maar ook van onze economie.
Jacqueline Cramer
Geboeid door het verhaal van dr. Jacqueline Cramer? Klik hier voor de Plado themapagina over energie.